Kontakta oss
Dela
Artikelnummer: QUA488024000
EAN: 8719076032953
Leverantör: Victron Energy
Två AC-ingångar med integrerad överkopplingsswitch
Två AC-utgångar
Alternativ för delad fas
En delad fas AC-källa kan erhållas genom att ansluta vår autotransformator (se datablad på victronenergy.com) till en ”europeisk” växelriktare som är programmerad att förse 240 V/60 Hz.
Trefaskapacitet
Tre enheter kan konfigureras för trefasutgång. Men det är inte allt: upp till fyra set med tre enheter på 15 kVa kan parallellkopplas för att tillhandahålla 144 kW/ 180 kVA uteffekt och mer än 2400 A laddningskapacitet. PowerControl - vid hantering av begränsad generatorkraft, landkraft eller nätkraft. Quattro är en väldigt kraftfull batteriladdare. Den kommer därför att dra mycket ström från generatorn eller från landanslutningen (16 A per 5 kVA Quattro vid 230 VAC). En strömbegränsning kan ställas in för varje AC-ingång. Quattro kommer då att ta hänsyn till andra AC-belastningar och använda eventuell extraström för laddning, vilket förhindrar att generatorn eller landströmmen överbelastas.
PowerControl - vid hantering av begränsad generatorkraft, landkraft eller nätkraft.
Quattro är en väldigt kraftfull batteriladdare. Den kommer därför att dra mycket ström från generatorn eller från landanslutningen (16 A per 5 kVA Quattro vid 230 VAC). En strömbegränsning kan ställas in för varje AC-ingång. Quattro kommer då att ta hänsyn till andra AC-belastningar och använda eventuell extraström för laddning, vilket förhindrar att generatorn eller landströmmen överbelastas.