Dela
Artikelnummer: BMS110022000
EAN: 8719076046851
Leverantör: Victron Energy
VICTRON ENERGY BMS110022000, är ett batterihanteringssystem för Victrons litiumjärnfosfat (LiFePO4) smarta batterier. Det är särskilt utformat för 12 V-system med en 12 V-generator. BMS CL 12-100 övervakar och skyddar varje enskild battericell i batteriet (eller batteribanken) och kopplar bort generatorn, laddningskällan eller DC-belastningar vid låg batterispänning, hög batterispänning eller övertemperatur.
Batterihanteringssystem
BMS kopplas till Victron LiFePO4-batterier (LFP) på 12,8V. Upp till fem batterier kan kopplas parallellt. Kan användas som en av/på-brytare för systemet.
Skydd av generator och batteri
Ingångsströmmen är elektroniskt begränsad till ungefär 90% av säkringskapaciteten. En säkring på 100A kommer därför att begränsa ingångsströmmen till ca 90A. Val av rätt säkring: Skyddar LFP-batteriet mot för hög laddningsström (viktigt om det rör sig om ett LFP-batteri med låg kapacitet). Skyddar generatorn mot överbelastning om det är en LFP-batteribank med hög kapacitet (de flesta 12V generatorer kommer att överhettas och sluta fungera vid max. utgångseffekt under mer än 5 minuter).
Skydd av startbatteri
Denna funktion liknar den hos ett Cyrix batteri-kombinerare eller Argo FET batteriisolator. Ström kan enbart flyta till LFP-batteriet om ingångsspänningen (=spänningen på startbatteriet) överstiger 13V. Ström kan inte flyta tillbaka från LFP-batteriet till startbatteriet, vilket förhindrar eventuell skada på LFP-batteriet orsakad av allt för stor urladdning.