VICTRON ENERGY SDTG2400503, SKYLLA-TG är en serie batteriladdare med två fulleffektutgångar och en 4 A utgång.
Dela
Artikelnummer: SDTG2400503
EAN: 8719076025757
Leverantör: Victron Energy
VICTRON ENERGY SDTG2400503, SKYLLA-TG är en serie batteriladdare med två fulleffektutgångar och en 4 A utgång. Laddningsspänningen kan anpassas exakt till vilket batterisystem som helst. Laddaren kraftförsörjs med 230 V vid 50/60 Hz. Laddningsspänningen kan mätas direkt på batteripolerna för att kompensera för spänningsfall i kablarna. En extern sensor möjliggör mätning av batteritemperaturen och kompenserar laddningsspänningen därefter.
Finns i 24V eller 48V, 1-fas eller 3-fasutförande.
Perfekta batteriladdare för alla typer av batterier
Kontrollerad laddning
Kan användas som kraftaggregat
Två utgångar för 2 batterigrupper (endast 24 V-modeller)
TG-laddaren har två sinsemellan isolerade utgångar. Den andra utgången, som är avsedd för laddningen av start-batteriet är begränsad till cirka 4 A och har en något lägre utgångsspänning - den är tänkt att användas för underhållsladdning.