VICTRON ENERGY SDTG2400503, SKYLLA-TG er en serie batteriopladere med to fuldeffektudgange og en 4 A udgang.
Del
Artikelnummer: SDTG2400503
EAN: 8719076025757
Leverandør: Victron Energy
VICTRON ENERGY SDTG2400503, SKYLLA-TG er en serie batteriopladere med to fuldeffektudgange og en 4 A udgang. Ladespændingen kan tilpasses præcist til ethvert batterisystem. Opladeren forsynes med 230 V ved 50/60 Hz. Ladespændingen kan måles direkte på batteripolerne for at kompensere for spændingsfald i kablerne. En ekstern sensor muliggør måling af batteritemperaturen og kompenserer ladespændingen derefter.
Fås i 24V eller 48V, 1-faset eller 3-faset udførelse.
Perfekte batteriopladere til alle typer batterier
Kontrolleret opladning
Kan bruges som strømforsyning
To udgange til 2 batterigrupper (kun 24 V-modeller)
TG-opladeren har to indbyrdes isolerede udgange. Den anden udgang, som er beregnet til opladning af startbatteriet, er begrænset til ca. 4 A og har en lidt lavere udgangsspænding - den er beregnet til vedligeholdelsesopladning.