VICTRON ENERGY PCH024016001, Phoenix batteriladdare 24V/16A 2+1 utgångar.
Dela
Artikelnummer: PCH024016001
EAN: 8719076023272
Leverantör: Victron Energy
VICTRON ENERGY PCH024016001, Phoenix batteriladdare 24V/16A 2+1 utgångar. Phoenix batteriladdare har en adaptiv 4-stegs laddningskarakteristik: bulk- absorption - flyt - förvaring. Två fulleffektutgångar och en 4 A utgång. Universell inspänning 90-265 V, 50/60 Hz. Phoenix-laddaren erbjuder ett mikroprocessorstyrt ‘anpassat’ batterihandläggningssystem som kan förprogrammeras för att passa olika typer av batterier. Anpassningsfunktionen kommer automatiskt att optimera processen i förhållande till batteriets användningssätt.
4-stegs laddning: max-laddningsström – utjämningsladdning– efterladdning– underhållsladdning
Rätt laddning: variabel laddningsstid
Förhindrar skador orsakade av kraftig gasning: BatterySafe mode
Minskar underhåll och åldrande när batteriet inte används
Storage mode (se fig. 1 & 2 nedan) Underhållsladdning kommer igång när batteriet inte har urladdats på 24 timmar. Spänningen vid underhållsladdning har satts till 2,2 V per cell (13,2 V för ett 12 V batteri) för att minska gasning och frätning på de positiva plattorna. En gång i veckan går laddningen tillbaka till utjämningssteget för att ”jämna ut” batteriet. Den här egenskapen förhindrar skiktning av elektrolyten och sulfatering, en stor orsak till ett förtidigt åldrande.