Dela
Artikelnummer: BAM010702000R
EAN: 8719076020103
Leverantör: Victron Energy
Enkel att installera
Väldigt låg strömförbrukning från batteriet
Strömförbrukning: 0.7 Ah per månad (1 mA) @12 V och 0.6 Ah per månad (0.8 mA) @ 24 V Särskilt litiumjonbatterier förlorar i princip all kapacitet när de laddas ur till avstängning på grund av låg spänning. Efter avstängning på grund av låg spänning har ett litiumjonbatteri en kapacitetsreserv på ca 1 Ah per 100 Ah batterikapacitet kvar. Batteriet kommer att skadas om den återstående kapacitetsreserven dras ur batteriet. En restström på exempelvis 10 mA kan skada ett 200 Ah batteri om systemet lämnas i urladdat läge under längre tid än 8 dagar.
Funktioner
  • Batterispänning, strömstyrka, amp-timmar, förbrukning och laddningstillstånd
  • Återstående tid vid aktuell urladdningshastighet
  • Programmerbara visuella larm och ljudlarm
  • 500 amp snabbansluten shunt och anslutningssats
  • Shunt med kapacitet upp till 10.000 amp finns att välja
  • VE.Direct kommunikationsport
  • Brett spänningsområde 6,5 – 95 V
  • Strömmätning med högupplöst återgivning. 10 mA (0,01A)
  • Låg strömförbrukning: 2,9 Ah per månad (4 mA) @12V och 2,2 Ah per månad (3mA) @ 24V