Dela
Artikelnummer: ORI121236120
EAN: 8719076047698
Leverantör: Victron Energy
VICTRON ENERGY ORI121236120, Orion-Tr Smart DC till DC-laddare är en professionell DC till DC-adaptiv 3-stegs-laddare med inbyggd Bluetooth, 12/12-30A och 360W. För användning i dubbla batterisystem i fordon eller på båtar där (smart) generator och startbatteri används för att ladda servicebatteriet. Enheten kan övervakas och programmeras via Bluetooth och kan styras via en fjärrstyrd på/av-strömbrytare och har en motor som använder en detekteringsmekanism. Orion Tr-smart-laddare kan användas i 12 V- eller 24 V-system och är lämplig för både blysyra och litiumbatterier. Modeller finns tillgängliga upp till 400 W och obegränsade multipla enheter kan anslutas parallellt för att öka uteffekten. Lämplig för höga temperaturer upp till 55 °C med en total nominell effekt upp till 40 °C.