VICTRON ENERGY CYR010120412, is a battery combiner (isolation relay) for lithium batteries.
Share
Article number: CYR010120412
EAN: 8719076034339
Manufacturer: Victron Energy
The Cyrix connects a starter battery (lead-acid) with a lithium battery if: The charge output from a VE-Bus BMS is high or if there is more than 13.4V (26.8V respectively) on the terminal. The Cyrix disconnects immediately: When the control output is free, indicating overvoltage or overtemperature or when the battery voltage is below 13.2V. The Cyrix has a start assist function. A short pulse closes the relay for 30 seconds.
Overheat protection
The Cyrix disconnects if temperatures become too high, and reconnects when it has cooled down.
No voltage loss
Starter battery prioritization
Bidirectional voltage sensing
The Cyrix senses the voltage from both batteries. It can therefore also connect if, for example, the house battery is charged with a charger. The Cyrix-ct 12/34 has dual power supply. Therefore, it switches on if the voltage from a battery is too low to control the unit. To protect against accidental use, the Cyrix-ct does not close if the voltage is lower than 2V (12V batteries) or 4V (24V batteries).