VICTRON ENERGY CYR010120412, er en batterikombiner (skillerelæ) til lithium-batterier.
Del
Artikelnummer: CYR010120412
EAN: 8719076034339
Leverandør: Victron Energy
Cyrix forbinder et startbatteri (bly-syre) med et lithium-batteri, hvis: Ladeudgangen fra en VE-Bus BMS er høj, eller hvis der er mere end 13.4V (hhv. 26.8V) på terminalen. Cyrix frakobler øjeblikkeligt: Når kontroludgangen er fri, hvilket indikerer overspænding eller overtemperatur, eller når batterispændingen er under 13.2V. Cyrix har en starthjælpsfunktion. En kort puls lukker relæet i 30 sekunder.
Beskyttelse mod overophedning
Ingen spændingstab
Prioritering af startbatteriet
Dobbeltrettet spændingsføling
Cyrix registrerer spændingen fra begge batterier. Den kan derfor også tilkoble, hvis f.eks. forbrugsbatteriet oplades med en oplader. Cyrix-ct 12/34 har dobbelt strømforsyning. Derfor slår den til, hvis spændingen fra et batteri er for lav til at styre enheden. For at beskytte mod utilsigtet brug lukker Cyrix-ct ikke, hvis spændingen er lavere end 2V (12V-batterier) eller 4V (24V-batterier).