Share
Article number: CYR010120011
EAN: 8719076022138
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY CYR010120011, is an intelligent voltage-controlled relay (battery combiner).
Long bolts
Cyrix 12/24-120 has 13 mm bolts (M6) and Cyrix 12/24-230 has 16 mm bolts (M8). This allows more than one power cable to be connected.
Overheat protection
Cyrix disconnects if the temperature gets too high, and reconnects when it has cooled down.
No voltage loss
Start battery prioritization
Bidirectional voltage sensing
Cyrix senses the voltage from both batteries. It can therefore also connect if, for example, the service battery is charged with a charger. Cyrix-ct 12/34 has dual power supply. Therefore, it switches on if the voltage from one battery is too low to control the unit. To protect against accidental use, the Cyrix-ct does not close if the voltage is lower than 2V (12V batteries) or 4V (24V batteries).