Share
Article number: BMS400100000
EAN: 8719076043485
Manufacturer: Victron Energy
A simple and inexpensive alternative to the VE.Bus BMS
Load disconnect output
The load output is normally high and floats freely in case of cell undervoltage (standard 2.8 V/cell, can be adjusted on the battery between 2.6 V and 2.8 V per cell). Maximum current: 1 A. The load output is not short-circuit protected. The load output can be used to control:
  •  A high-current relay or contact.
Pre-alarm output
The pre-alarm output usually floats freely and rises in case of impending cell undervoltage (standard 3.1 V/cell, can be adjusted on the battery between 2.85 V and 3.15 V per cell). Maximum current: 1 A (not short-circuit protected). The shortest delay between pre-alarm and load disconnect is 30 seconds.
Charge disconnect output
The charge output is usually high and floats freely if there is an impending risk of cell overvoltage or overtemperature. Maximum current: 10 mA. The charge output is not suitable for powering inductive loads such as a relay coil. The charge output can be used to control:
  • remote on/off of a charger,
  • a Cyrix-Li-charge relay.
  • a Cyrix-Li-battery combiner.
System on/off input
Protects 12V and 48V systems
Operating voltage range 8 to 70V DC.