Del
Artikelnummer: BMS400100000
EAN: 8719076043485
Leverandør: Victron Energy
Et enkelt og billigt alternativ til VE.Bus BMS
Udgang til belastningsfrakobling
Belastningsudgangen er normalt høj og flyder frit i tilfælde af celleunderspænding (standard 2,8 V/celle, kan justeres på batteriet mellem 2,6 V og 2,8 V pr. celle). Maksimal strøm: 1 A. Belastningsudgangen er ikke kortslutningsbeskyttet. Belastningsudgangen kan bruges til at styre:
  •  Et højstrømsrelæ eller kontakt.
Foralarmudgang
Udgangen til foralarmen flyder normalt frit og øges i tilfælde af nært forestående celleunderspænding (standard 3,1 V/celle, kan justeres på batteriet mellem 2,85 V og 3,15 V pr. celle). Maksimal strøm: 1 A (ikke kortslutningsbeskyttet). Den korteste forsinkelse mellem foralarm og belastningsfrakobling er 30 sekunder.
Udgang til opladningsfrakobling
Opladningsudgangen er oftest høj, og den flyder frit, hvis der er en forestående risiko for celleoverspænding eller overtemperatur. Maksimal strøm: 10 mA. Opladningsudgangen er ikke egnet til at forsyne induktive belastninger som en relæspole. Opladningsudgangen kan bruges til at styre:
  • fjernstyret tænd/sluk af en oplader,
  • et Cyrix-Li-opladningsrelæ.
  • en Cyrix-Li-batterikombinerer.
Indgang til systemets af-/tilkobling
Beskytter 12V og 48V systemer
Driftsspændingsinterval 8 til 70V DC.