VICTRON ENERGY PIN482300000, Phoenix Inverter Smart is an efficient and reliable inverter at 12/1600, 230V.
Share
Article number: PIN482300000
EAN: 8719076047384
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY PIN482300000, the Phoenix Inverter Smart is an efficient and reliable 12/1600, 230V inverter. It is based on our proven and field-tested Phoenix inverter platform and now features a new slimmer design and a full metal casing. Models are available in 1600 VA, 2000 VA, and 3000 VA for 12, 24, or 48 V systems. It is powerful enough to supply the most common plug-in devices in your car, boat, caravan, or home. A toroidal transformer provides high power capacity during surges, stable voltage, frequency, and high-quality sine wave.
Built-in Bluetooth, fully configurable with a tablet or smartphone
  • Low battery voltage alarm
  • Low battery voltage shutdown and restart level
  • Dynamic shutdown: load-dependent shutdown level
  • Output voltage: 210 - 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz