Share
Article number: BAM010700100
EAN: 8719076020080
Manufacturer: Victron Energy
Easy to install
Very low power consumption from the battery
Power consumption: 0.7 Ah per month (1 mA) @12 V and 0.6 Ah per month (0.8 mA) @ 24 V. Lithium-ion batteries, in particular, lose almost all capacity when discharged to shutdown due to low voltage. After shutdown due to low voltage, a lithium-ion battery has a capacity reserve of approximately 1 Ah per 100 Ah of battery capacity remaining. The battery will be damaged if the remaining capacity reserve is drawn from the battery. A residual current of, for example, 10 mA can damage a 200 Ah battery if the system is left in a discharged state for longer than 8 days.
Features
  • Battery voltage, current, amp-hours, consumption, and state of charge
  • Remaining time at current discharge rate
  • Programmable visual and audible alarms
  • Programmable relay, to shut down non-critical loads or to run a generator when needed
  • 500 amp quick-connect shunt and connection kit
  • Shunts with capacity up to 10,000 amps are available
  • VE.Direct communication port
  • Wide voltage range 6.5 – 95 V
  • High-resolution current measurement. 10 mA (0.01A)
  • Low power consumption: 2.9 Ah per month (4 mA) @12V and 2.2 Ah per month (3mA) @ 24V