Share
Article number: ORI241236120
EAN: 8719076047711
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY ORI241236120, the Orion-Tr Smart DC to DC charger is a professional DC to DC adaptive 3-stage charger with built-in Bluetooth, 24/12-30A and 360W. For use in dual battery systems in vehicles or on boats where (smart) alternator and starter battery are used to charge the service battery. The unit can be monitored and programmed via Bluetooth and can be controlled via a remote on/off switch and has an engine detection mechanism. Orion Tr-smart chargers can be used in 12 V or 24 V systems and are suitable for both lead-acid and lithium batteries. Models are available up to 400 W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase the output power. Suitable for high temperatures up to 55 °C with a total rated power up to 40 °C.