VICTRON ENERGY CYR020120450, käytetään suojaamaan litiumakkua purkautumiselta.
Jaa
Tuotenumero: CYR020120450
EAN: 8719076022275
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY CYR020120450, käytetään suojaamaan litiumakkua purkautumiselta. Akku lähettää tilansa VE Bus-BMS:lle, joka puolestaan ohjaa relettä. Rele vapautuu, kun sen ohjaustulo kelluu. Jos akun jännite palautuu sammutuksen jälkeen (mikä tapahtuu, kun akkuun ei ole kytketty muita kuormia), BMS-lähtö nousee korkeaksi ja Cyrix palautuu 30 sekunnin kuluttua. Kolmen uudelleenkytkentäyrityksen jälkeen Cyrix pysyy irrotettuna, kunnes akun jännite on noussut yli 26V (tai 52V) vähintään 30 sekunnin ajan (mikä on merkki siitä, että akkua ladataan).
Ylikuumenemissuoja
Kaksisuuntainen jännitteentunnistus
Cyrix tunnistaa jännitteen molemmista akuista. Se voi siis kytkeytyä myös, jos esimerkiksi kulutusakkua ladataan laturilla. Cyrix-ct 12/34:ssä on kaksoisvirtalähde. Siksi se kytkeytyy päälle, jos toisen akun jännite on liian alhainen laitteen ohjaamiseksi. Tahattoman käytön estämiseksi Cyrix-ct ei kytkeydy, jos jännite on alle 2V (12V-akut) tai 4V (24V-akut).