VICTRON ENERGY CYR010120430, on litiumakkujen suojarele.
Jaa
Tuotenumero: CYR010120430
EAN: 8719076022183
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY CYR010120430 on litiumakkujen suojarele. Sitä käytetään, jos järjestelmässä ei ole käynnistysakkua. Cyrix yhdistää akkulaturin kolmen sekunnin viiveellä, jos: VE.Bus BMS:n latauslähtö on korkea tai jos jännite on yli 13.7V (vastaavasti 27.4V ja 54.8V) latauspuolella, tai jos jännite on yli 2V akkupuolella. Cyrix-Li-Charge irrottaa välittömästi, jos ohjaustulo vapautuu, mikä osoittaa ylijännitettä tai ylilämpötilaa kennossa.
Yleensä ylijännitehälytys nollautuu pian latauksen pysäyttämisen jälkeen. Cyrix yhdistää sitten laturiin uudelleen kolmen sekunnin kuluttua. Kahden kolmen sekunnin välein tehdyn yhdistämisyrityksen jälkeen väli kasvaa 10 minuuttiin. Jos akun jännite on alle 13.5V, Cyrix irrottaa tunnin viiveellä.
Suoja ylikuumenemiselta
Kaksisuuntainen jännitteentunnistus
Cyrix tunnistaa jännitteen molemmista akuista. Se voi siksi myös yhdistää, jos esimerkiksi kulutusakkua ladataan laturilla. Cyrix-ct 12/34:ssä on kaksoisvirtalähde. Siksi se kytkeytyy päälle, jos akun jännite on liian alhainen laitteen ohjaamiseksi. Tahattoman käytön estämiseksi Cyrix-ct ei kytkeydy, jos jännite on alle 2V (12V-akut) tai 4V (24V-akut).