VICTRON ENERGY SDTG2400801, SKYLLA-TG is a series of battery chargers with two full-power outputs and one 4 A output.
Share
Article number: SDTG2400801
EAN: 8719076025771
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY SDTG2400801, SKYLLA-TG is a series of battery chargers with two full-power outputs and one 4 A output. The charging voltage can be precisely adapted to any battery system. The charger is powered by 230 V at 50/60 Hz. The charging voltage can be measured directly at the battery terminals to compensate for voltage drop in the cables. An external sensor allows measurement of the battery temperature and compensates the charging voltage accordingly.
Available in 24V or 48V, 1-phase or 3-phase versions.
Perfect battery chargers for all types of batteries
Controlled charging
Can be used as a power supply unit
Two outputs for 2 battery groups (24 V models only)
The TG charger has two mutually isolated outputs. The second output, intended for charging the starter battery, is limited to approximately 4 A and has a slightly lower output voltage - it is intended for trickle charging.