VICTRON ENERGY PMP483020001, MultiPlus is a combined inverter and charger in one elegant package.
Share
Article number: PMP483020001
EAN: 8719076024040
Manufacturer: Victron Energy
Two AC outputs
Virtually unlimited power thanks to parallel operation
Up to 6 Multis can operate in parallel to achieve higher output power. Six units 24/5000/120, for example, will provide 25kW / 30kVA output power and 720 A charging capacity.
Three-phase capability
In addition to parallel connection, three units of the same model can be configured for three-phase output. But that's not all: up to 6 sets of three units can be paralleled for a large inverter of 75 kW / 90 kVA and a charging capacity of more than 2,000 A.
PowerControl - Managing limited generator, shore, or grid power
MultiPlus is a very powerful battery charger. It will therefore draw a lot of current from the generator or shore supply (almost 10 A per 5 kVa Multi at 230 VAC). With the Multi Control Panel, a maximum generator or shore current can be set. MultiPlus will then take into account other AC loads and use any extra current for charging, preventing the generator or shore power from being overloaded.