Share
Article number: SKY024035100
EAN: 8719076051992
Manufacturer: Victron Energy
Skylla-IP65 (1+1): two outputs for charging 2 battery banks
The Skylla-IP65 (+1) is equipped with 2 isolated outputs. The second output, which is limited to approximately 3 A and has a slightly lower output voltage, is intended for charging a starter battery.
Skylla-IP65 (3): three full outputs for charging 3 battery banks
The Skylla-IP65 (3) is equipped with 3 isolated outputs. All outputs deliver full rated current.
IP65 protection
LCD display
CAN-bus interface (NMEA2000)
Synchronized parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: Variable absorption time
Prevent damage due to excessive gassing: BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: Storage mode
Storage mode is always activated when the battery has not been discharged for 24 hours. In storage mode, the float voltage is reduced to 2.2 V/cell (26.4 V for 24 V batteries) to minimize gassing and corrosion of the positive electrode plates. Once a week, the voltage is raised back to the absorption level to 'refresh' the battery. This function prevents stratification of the electrolyte and sulfation, one of the main causes of premature battery failure.