Del
Artikelnummer: SCC075015060R
EAN: 8719076040804
Leverandør: Victron Energy
VICTRON ENERGY SCC075015060R, er en solcelleoplader, der opsamler energi fra dine solcellepaneler og lagrer den i dine batterier. Med den nyeste og hurtigste teknologi maksimerer SmartSolar energiopsamlingen og videresender den intelligent for at oplade batteriet fuldt ud på kortest mulig tid. SmartSolar opretholder batteriets sundhed og forlænger levetiden. Hvis regulatoren for eksempel hedder MPPT 75/10, betyder det, at regulatoren kan håndtere op til 75V indgangsspænding (hvilket betyder op til tre solpaneler i serie) og maksimalt 10A strøm fra solcellerne (145W for 12V).
Bluetooth Smart indbygget
VE.Direct
Ultrahurtig Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Belastningsudgang
For høj afladning af batteriet kan forhindres ved at tilslutte alle belastninger til belastningsudgangen. Belastningsudgangen frakobler belastningen, når batteriet er afladet til en forudindstillet spænding. (48V model: interface med et relæ). Alternativt kan en intelligent batteristyringsalgoritme vælges: se batterilevetid Belastningsudgangen er kortslutningsbeskyttet.