VICTRON ENERGY BPR110048000, er en batteribeskyttelse 48V-100A, der frakobler batteriet fra ikke-væsentlige belastninger, før det er helt afladet.
Del
Artikelnummer: BPR110048000
EAN: 8719076041252
Leverandør: Victron Energy
VICTRON ENERGY BPR110048000, er en batteribeskyttelse 48V-100A, der frakobler batteriet fra ikke-væsentlige belastninger, før det er helt afladet (hvilket ville skade batteriet), eller før det er utilstrækkeligt til at starte motoren. Når du bruger Bluetooth til at programmere Smart BatteryProtect, kan alle niveauer for til- og frakobling indstilles. Alternativt kan et af de ni foruddefinerede til- og frakoblingsniveauer indstilles med programmeringsstiften (se manualen). Bluetooth kan deaktiveres efter behov. BatteryProtect er ikke beregnet til returstrøm fra opladningskilder.
Beskytter batteriet mod overafladning og kan bruges som en tænd/sluk-kontakt
Spændingsområde 12/24 volt
Smart BatteryProtect registrerer automatisk systemspændingen kun én gang.
Bluetooth: problemfri programmering
Ekstra lavt strømforbrug
Beskyttelse mod overspænding
For at beskytte mere følsomme belastninger mod overspænding vil batteribeskyttelsen frakoble dem, hvis DC-spændingen overstiger henholdsvis 16,3 V eller 32,6 V.
Gnistsikker
I stedet for relæer anvendes MOSFET-kontakter, og derfor opstår der ingen gnistdannelse.
Forsinket alarm
Alarmen kan aktiveres, hvis batterispændingen falder under det forudindstillede frakoblingsniveau i mere end 12 sekunder. Genstart af motoren aktiverer derfor ikke alarmen. Alarmudgangen er en kortslutningsbeskyttet åben kollektorudgang, der er forbundet til minuspolen med en maksimal strøm på 50 mA. Alarmudgangen bruges ofte til at aktivere en summer, en LED eller et relæ.