VICTRON ENERGY CCH024060000, Centaur battery charger 24V/60A 3 outputs.
Share
Article number: CCH024060000
EAN: 8719076021575
Manufacturer: Victron Energy
VICTRON ENERGY CCH024060000, Centaur battery charger 24V/60A 3 outputs. The CENTAUR SERIES from Victron Energy has been designed to be a truly worldwide product. Input/output specifications and compliance with universal regulations are cornerstones of this new range from the established Dutch Manufacturer. Designed to comply with the requirements of both CE for Europe and UL for the United States, the Centaur model range includes features such as auto-regulation to the supply voltage covering 90-265 VAC 50/60 Hz, meaning they can be used anywhere in the world.
The range spans 12V and 24V models from 16A up to 100A. The fact that the same product is suitable for any boat, regardless of market or where the boat will go, is a great advantage for the boat builder as well as for the boat owner. Awareness of price sensitivity in this competitive market means a single model range for all markets provides competitive pricing. Without compromising Victron Energy's brand qualities, this range is comprehensive, competitive, and compatible wherever in the world it may be used.
Quality without compromise
Universal input voltage range: 90 to 265 Volts
All models operate with input voltage between 90 and 165 volts, 50 Hz or 60 Hz without any settings needing to be made.