Jaa
Tuotenumero: BAM010700000R
EAN: 8719076020073
Manufacturer: Victron Energy
Helppo asentaa
Erittäin alhainen virrankulutus akusta
Virrankulutus: 0,7 Ah kuukaudessa (1 mA) @12 V ja 0,6 Ah kuukaudessa (0,8 mA) @ 24 V Erityisesti litiumioniakut menettävät käytännössä kaiken kapasiteettinsa, kun ne purkautuvat sammumiseen alhaisen jännitteen vuoksi. Alhaisen jännitteen aiheuttaman sammumisen jälkeen litiumioniakulla on noin 1 Ah:n kapasiteettivara 100 Ah:n akkukapasiteettia kohden. Akku vaurioituu, jos jäljellä oleva kapasiteettivara otetaan akusta. Esimerkiksi 10 mA:n jäännösvirta voi vahingoittaa 200 Ah:n akkua, jos järjestelmä jätetään purkautuneeseen tilaan yli 8 päiväksi.
Ominaisuudet
  • Akun jännite, virta, ampeeritunnit, kulutus ja lataustila
  • Jäljellä oleva aika nykyisellä purkausnopeudella
  • Ohjelmoitavat visuaaliset ja äänihälytykset
  • 500 ampeerin nopeasti liitettävä shunttiyksikkö ja liitäntäsarja
  • Shunttiyksikkö, jonka kapasiteetti on jopa 10 000 ampeeria, on valittavissa
  • VE.Direct-tiedonsiirtoportti
  • Laaja jännitealue 6,5 – 95 V
  • Virranmittaus korkearesoluutioisella toistolla. 10 mA (0,01A)
  • Alhainen virrankulutus: 2,9 Ah kuukaudessa (4 mA) @12V ja 2,2 Ah kuukaudessa (3mA) @ 24V