Del
Artikelnummer: BAM010700000R
EAN: 8719076020073
Leverandør: Victron Energy
Nem at installere
Meget lavt strømforbrug fra batteriet
Strømforbrug: 0.7 Ah pr. måned (1 mA) @12 V og 0.6 Ah pr. måned (0.8 mA) @ 24 V. Især lithium-ion-batterier mister stort set al kapacitet, når de aflades til nedlukning på grund af lav spænding. Efter nedlukning på grund af lav spænding har et lithium-ion-batteri en kapacitetsreserve på ca. 1 Ah pr. 100 Ah batterikapacitet tilbage. Batteriet vil blive beskadiget, hvis den resterende kapacitetsreserve trækkes ud af batteriet. En reststrøm på f.eks. 10 mA kan beskadige et 200 Ah batteri, hvis systemet efterlades i afladet tilstand i mere end 8 dage.
Funktioner
  • Batterispænding, strømstyrke, amp-timer, forbrug og ladetilstand
  • Resterende tid ved aktuel afladningshastighed
  • Programmerbare visuelle alarmer og lydalarmer
  • 500 amp hurtigtilsluttet shunt og tilslutningssæt
  • Shunt med kapacitet op til 10.000 amp kan vælges
  • VE.Direct kommunikationsport
  • Bredt spændingsområde 6,5 – 95 V
  • Strømmåling med højopløst gengivelse. 10 mA (0,01A)
  • Lavt strømforbrug: 2,9 Ah pr. måned (4 mA) @12V og 2,2 Ah pr. måned (3mA) @ 24V