Del
Artikelnummer: CYR020120430
EAN: 8719076022268
Leverandør: Victron Energy
VICTRON ENERGY CYR020120430, er et beskyttelsesrelæ til lithium-batterier. Det bruges, hvis systemet ikke har et startbatteri. Cyrix tilslutter en batterilader med tre sekunders forsinkelse, hvis: Ladeudgangen fra VE.Bus BMS er høj, eller hvis spændingen er mere end 27.4V på ladesiden, eller hvis den er mere end 4V på batterisiden. Cyrix-Li-Charge frakobler øjeblikkeligt, hvis kontrolindgangen bliver fri, hvilket indikerer overspænding eller overtemperaturer på cellen.
Normalt nulstilles en overspændingsalarm kort efter, at opladningen er stoppet. Cyrix vil derefter genoprette forbindelsen til laderen efter tre sekunder. Efter to forsøg på at tilslutte med tre sekunders interval øges intervallet til 10 minutter. Hvis batterispændingen er mindre end 27V, frakobles Cyrix med en forsinkelse på en time.
Beskyttelse mod overophedning
Ingen spændingstab
Prioritering af startbatteriet
Dobbeltrettet spændingsregistrering
Cyrix registrerer spændingen fra begge batterier. Den kan derfor også tilkoble, hvis f.eks. forbrugsbatteriet oplades med en lader. Cyrix-ct 12/34 har dobbelt strømforsyning. Derfor slår den til, hvis spændingen fra et batteri er for lav til at styre enheden. For at beskytte mod utilsigtet brug lukker Cyrix-ct ikke, hvis spændingen er lavere end 2V (12V-batterier) eller 4V (24V-batterier).