Del
Artikelnummer: ORI121222120
EAN: 8719076046066
Leverandør: Victron Energy
VICTRON ENERGY ORI121222120, Orion-Tr Smart DC til DC-oplader er en professionel DC til DC-adaptiv 3-trins-oplader med indbygget Bluetooth, 24/12-20A og 240W. Til brug i dobbelte batterisystemer i køretøjer eller på både, hvor (smart) generator og startbatteri bruges til at oplade servicebatteriet. Enheden kan overvåges og programmeres via Bluetooth og kan styres via en fjernbetjent tænd/sluk-kontakt og har en motor, der bruger en detekteringsmekanisme. Orion Tr-smart-opladere kan bruges i 12 V- eller 24 V-systemer og er velegnet til både blysyre- og litiumbatterier. Modeller findes op til 400 W, og ubegrænsede multiple enheder kan tilsluttes parallelt for at øge udgangseffekten. Velegnet til høje temperaturer op til 55 °C med en total nominel effekt op til 40 °C.