Del
Artikelnummer: PMP242300001
EAN: 8719076045168
Leverandør: Victron Energy
To AC-udgange
Stort set ubegrænset strøm takket være parallel drift
Op til 6 Multis kan fungere parallelt for at opnå højere udgangseffekt. Seks enheder 24/5000/120 vil f.eks. levere 25kW / 30kVA udgangseffekt og 720 A opladningskapacitet.
Trefasekapacitet
Udover parallelforbindelse kan tre enheder af samme model konfigureres til trefaseudgang. Men det er ikke alt: op til 6 sæt med tre enheder kan paralleltilsluttes for en stor vekselretter på 75 kW / 90 kVA og en opladningskapacitet på mere end 2.000 A.
PowerControl - Håndtering af begrænset generator-, land- eller netstrøm
MultiPlus er en meget kraftfuld batterioplader. Den vil derfor trække meget strøm fra generatoren eller landforsyningen (næsten 10 A pr. 5 kVa Multi ved 230 VAC). Med Multi Control Panel kan man indstille en maksimal generator- eller landstrøm. MultiPlus vil derefter tage hensyn til andre AC-belastninger og bruge eventuel ekstra strøm til opladning, hvilket forhindrer, at generatoren eller landstrømmen overbelastes.